Uroczystość otwarcia Szkoły Polskiej w nowej lokalizacji

Uroczystość otwarcia Szkoły Polskiej w nowej lokalizacji

          Szkoła Polska w Antwerpii cieszy się ogromną popularnością wśród Polonii co jest powodem jej bardzo szybkiego rozwoju. Przed dwudziestu dwu laty, kiedy rozpoczynaliśmy zajęcia w Sint Jan Berchmanscollege na liście było 35 uczniów. Dziś jest o 650 więcej. To wielka satysfakcja, ale także zobowiązanie do szukania lepszych, profesjonalnych, warunków dla realizacji zadań edukacyjnych. Po długich i trudnych staraniach o nową lokalizację, marzenia stały się faktem. To, co wydawało się niemożliwe, przybrało realne rozmiary: rozświetlone słońcem klasy, ogromna biblioteka, sala do uroczystości, jadalnia, sekretariat oraz pokój nauczycielski a także przepiękny ogród i to wszystko w centrum miasta.

Oczywiście nie bez sentymentu rozstawaliśmy się z Sint Jan Berchmanscollege. Dziękujemy za 22 letnią gościnę.

          25 stycznia 2020 r. był dniem otwartym dla Rodziców i Gości. Piękną i wzruszającą uroczystością rozpoczęliśmy nowy etap w życiu szkoły.

W uroczystości udział wzięli:

Pan Artur Orzechowski, Ambasador RP w Królestwie Belgii

Pan Senator Kazimierz Ujazdowski, Przewodniczący Senackiej Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Pan Piotr Wojtczak, Ambasador Rzeczpospolitej Polski w Wielkim Księstwie Luksemburga

Pan Dirk van Rossem, Przedstawiciel Biskupa Antwerpii do Spraw Edukacji.

Pani Veoronique van Dyck, Dyrektor Sint Lucas wraz z pracownikami.

Panie Konsul Maria Czechowicz i Agnieszka Paciorek

Dyrektorzy Szkół Polskich i Polonijnych

Prezes Macierzy Szkolnej Pani Barbara Wojda,

Prezesi przedstawiciele organizacji polonijnych w Belgii

Rodzice i przyjaciele Szkoły.

          Wstępem był krótki film z życia szkoły w ostatnich jej miesiącach reżyserii nauczyciela Pani Anny Piekut. Uroczystość ubogacił występ uczniów klasy VC przygotowany przez nauczyciela Panią Anetę Waszkiewicz . O oprawę muzyczną zadbał Pan Michał Bandurski z grupą artystyczną ScholAntwerpia, a profesjonalne oświetlenie przygotował nam Brat Rafał Chwedorczuk. Uczniowie Pani Doroty Gospodarowicz z klasy IC słowiczymi głosami odśpiewali „Biało-czerwone jest moje serce”. Rangę i powagę uroczystości podkreśliła Grupa Rekonstrukcyjna Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej Antwerpia, wprowadzając sztandar Związku Kombatantów Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej Benelux. Ogromnym zaszczytem dla naszych uczniów było wystawienie pocztu sztandarowego, Sztandaru Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Belgii.

          Pan Ambasador Artur Orzechowski odczytał list Pana Adama Kwiatkowskiego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. List był pełen gratulacji oraz pełnego wsparcia dla naszej szkoły. Z kolei Pan Senator Kazimierz Ujazdowski w imieniu Senatu RP złożył wyrazy szacunku: „…za energię, kompetencje i determinację, za odwagę i moc waszych wyborów”. Następnie dodał ważne słowa: „Nie byłoby tego dzieła, gdyby nie decyzja każdego z was o stałej łączności z kulturą polską…”. Pan Senator przekazał szkole medal pamiątkowy Senatu RP, który ma symbolizować obecność Senatu RP we wspólnocie szkolnej.

Niebywale emocjonalną częścią uroczystości były podziękowania dyrektor Moniki Pruskiej dla Rodziców, którzy zaangażowali się w przeprowadzkę oraz przygotowanie szkoły do zajęć a byli to: Bartłomiej Solarski, Grzegorz Szemro, Kazimierz Podleśny, Elżbieta i Mateusz Karabanowscy, Agnieszka Krzciuk, Marcin Toporowski, Katarzyna Kupiec, Wioletta Sarzała, Monika Kaziród, Paweł Jakóbik, Mariusz Waszkiewicz, Małgorzata Korba, Marta Zabora, Magdalena Sawicka – Wątroba, Kamila i Damian Samol, Edyta Pożarowska oraz Bracia Marcin Derdziuk i Rafał Chwedorczuk.

          Część oficjalną zakończyła modlitwa i poświecenie pomieszczeń przez Brata Marcina Derdziuka oraz poświecenie krzyży przygotowanych przez Siostrę Małgorzatę Lubas.

          Końcowym towarzyskim akcentem była recepcja przygotowana przez Radę Rodziców.

Dziękujemy Panu Krzysztofowi Kowal, właścicielowi sklepu „U Kowala” za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

DLA NAS NOWA SZKOŁA TO NOWE WYZWANIA