Polska naszym domem

28 października klasy piąte Polskiej Szkoły w Antwerpii połączyły swe siły w projekcie wychowawczym z okazji Dnia Niepodległości. Projekt nosił nazwę: „Polska Naszym Domem”.

Jego celem było i jest umacnianie więzi z ojczyzną, krzewienie wartości patriotycznych oraz wspólna pamięć o Polsce. Wszystko odbyło się w formie warsztatów artystycznych, tak by temat niepodległości i polskich korzeni przybliżyć dzieciom w jak najbardziej atrakcyjny dla nich sposób.

Wychowawcy klas piątych – p.  Justyna Łukomska i p. Aneta Waszkiewicz rozpoczęły zajęcia od wspólnego odśpiewania hymnu. Później aktywności kontynuowały już same dzieci. A było tego sporo!

Pracowaliśmy wspólnie przechodząc między sześcioma stanowiskami. Każdy pracował swoim tempem. Dzięki temu, na początku zajęć udało nam się stworzyć piękne kotyliony- odznaki polskie przypięte do piersi oraz biało- czerwone chorągiewki, które będą zdobiły pokoje dzieci z okazji wielu świąt.

Ale to nie wszystko. Wśród kolorowych map Polski dzieci układały z puzzli dwie pierwsze zwrotki hymnu polskiego- Mazurka Dąbrowskiego. Dzięki temu poprzez zabawę mogły utrwalić jego treść.

Przy kolejnych stanowiskach uczniowie tworzyli z czerwono- czarnej bibuły maki. Był to nasz ukłon w stronę patrona szkoły- Generała Stanisława Maczka i świetna okazja, by wspomnieć dzieciom o bliskiej nam historii 1 Dywizji Pancernej.

Dwa ostatnie stanowiska też przyciągnęły wielu chętnych. Na jednym z nich pojawiły się zagadki, rebusy, łamigłówki i kolorowanki dotyczące kraju ojczystego.

Na ostatnim stanowisku uczniowie wracali myślami do Polski im najbliższej- do babć, dziadków, rodzin, pysznych pierogów, gołąbków i pachnących kwiatami ogrodów. Jednym słowem- do wspomnień, bo takie było ich zadanie- narysować, to, co w ojczyźnie lubią najbardziej.

W międzyczasie uczniowie odpowiedzieli na kilka pytań- min. “Czym jest dla nich niepodległość?” i “Z czym kojarzy im się Polska?”.

Na koniec wszyscy stanęliśmy do pamiątkowego zdjęcia, a dzieci odebrały od swych wychowawców piękne dyplomy. To było ciekawe i wzruszające przeżycie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom.