Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Antwerpii

Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Antwerpii.
„Oświęcim to była igraszka – życie Witolda Pileckiego”.
W sobotę 22 października 2022 uczniowie klas licealnych oraz klasy 8 Szkoły Polskiej w Antwerpii mieli okazję uczestniczyć w Przystanku Historia IPN – wykładzie online o Witoldzie Pileckim – którego udzielił pan Adam Podlewski, pracownik IPN z Warszawy. Wykład przybliżył sylwetkę Pileckiego, którego bohaterskie życie nie można nazwać życiem zmarnowanym. Witold Pilecki był człowiekiem utalentowanym, angażującym się społecznie i z charyzmą przywódczą.
Jest uważany za jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej- a zarazem jest jedynym który zgłosił się na ochotnika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz… „a do piekła nikt dobrowolnie by nie poszedł”.
Niestety po zakończeniu wojny został aresztowany, wytoczono mu proces i skazano na najwyższą karę. Do dziś nie jest znane miejsce gdzie jest pochowany.
Pamięć o Witoldzie Pileckim była zakazana w komunistycznej Polsce.
Dopiero w wolnej Polsce Pilecki został zrehabilitowany a jego niezwykła historia stopniowo staje się znana na całym świecie.
Szczególną okazją do poznania sylwetki Witolda Pileckiego jest również fakt, iż uczniowie Szkoły Polskiej w Antwerpii uczestniczą w międzynarodowym i prestiżowym konkursie „Piątki Pileckiego”. Na wzór Witolda Pileckiego, który tworzył małe grupy ludzi pomagających sobie nawzajem uczniowie mają również okazję i szansę wykazać się zaangażowaniem i wspólnie zrobić cos dobrego.
Dziękujemy IPN za bardzo ciekawy wykład,(wyjątkowo dla uczniów naszej szkoły zajęcia zostały przeprowadzone w sobotę!) i życzymy uczniom inspirujących pomysłów do wykonania zadań związanych z konkursem.
Barbara Marciniak
Koordynator projektu ‘Piątki Pileckiego’