Uroczystości upamiętniające wyzwolenie Flandrii.

Jak co roku nasza Szkoła wzięła udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Flandrii przez Pierwszą Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka.

Tym razem obchody miały miejsce w Antwerpii i w Lommel.

W sobotę 23 września zebraliśmy się na antwerpskim cmentarzu Schoonselhof, gdzie wraz z Ambasadorem RP w Królestwie Belgii Rafałem Siemianowskim i burmistrzem Antwerpii Bartem De Wever odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy poświęconej żołnierzom 1. Dywizji Pancernej i polskim lotnikom walczącym dla Brytyjskich Sił Powietrznych.

Z kolei w niedzielę 24 września na cmentarzu w Lommel, największej nekropolii wojennej, na której spoczywają Polacy polegli w walce o wyzwolenie Belgii spod okupacji niemieckiej, odbyły się 79. uroczystości ku czci wyzwolicieli Flandrii. W obchodach tego jakże ważnego dla naszej szkoły święta wziął udział Ambasador RP pan Rafał Siemianowski, przedstawiciel Króla Belgów, rektor Królewskiej Akademii Wojskowej admirał Yves Dupont, burmistrz Lommel Bob Nijs, Ambasador Niemiec Martin Kotthaus, przedstawiciele polskich i belgijskich instytucji wojskowych oraz licznie zgromadzona belgijska Polonia.

Uczniowie naszej Szkoły aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach cmentarza a następnie wzbogacili uroczystość poprzez występ artystyczny – uczniowie klasy I LO: Diana Ghader, Aleksandra Moździerz i Maxymilian Śliwa; uczeń klasy II LO Wiktor Motyka i uczennice klasy III LO Nikola Bielawska i Julia Dzido.

Wybornymi narratorami prowadzącymi w dwóch językach byli: Sebastian Herbet i nasi absolwenci Nicole Borecki i Wiktor Giedroyc-Juraha.

Cześć i chwała Bohaterom!