Wieczór literacki w Antwerpii: Ewa Lipska w rozmowie z Alicją Gęścińską

Wieczór literacki w Antwerpii: Ewa Lipska w rozmowie z Alicją Gęścińską

1 czerwca 2024 r. godz.18:00

Campus Opera, Jezusstraat 26-28, Antwerpia

Ewa Lipska (ur. 1945) jest najwybitniejszą polską współczesną poetką. Na początku czerwca 2024 r. belgijskie wydawnictwo Uitgeverij P przedstawi dwujęzyczną antologię pt. Averij aan de wereld: 100 gedichten / Niechęć do świata: 100 wierszy, najobszerniejszy jak dotąd wybór wierszy Ewy Lipskiej w tłumaczeniu na język niderlandzki. Nowe tłumaczenie zostało przygotowane przez belgijsko-holenderskie trio tłumaczy, René Smeetsa, Maartena Tengbergena i Krisa Van Heuckeloma.

 

Wieczór literacki z Ewą Lipską to wyjątkowa okazja by posłuchać samej poetki, która opowie o swojej twórczości i o swym szczególnym spojrzeniu na ludzi i świat. Lipska przeczyta wybrane przez siebie wiersze, zapewniając tym samym osobisty kontakt z właściwym jej procesem twórczym. Spotkanie z poprowadzi Alicja Gęścińska (ur. 1981), belgijska, o polskich korzeniach, filozofka i pisarka. Rozmowa – wywiad Alicji Gęścińskiej z poetką zostanie opublikowany w letnim numerze Poëziekrant, wiodącego flamandzkiego magazynu poświęconego niderlandzkojęzycznej i tłumaczonej poezji.

 

Podczas wydarzenia zaplanowano dwa poetycko-muzyczne przerywniki – intermezzi  łączące twórczość Lipskiej z muzyką współczesną w wykonaniu Kathariny Smets (ur. 1984) – polsko-belgijskiej producentki radiowej i wykładowczyni audio storytellingu w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii oraz Tima Vandenbergha (ur. 1976) – belgijskiego muzyka specjalizującego się w muzyce pop, rock/alternatywa.

 

Rozmowa z Lipską odbędzie się w języku polskim i będzie tłumaczona symultanicznie na język niderlandzki przez studentów podyplomowego kursu tłumaczenia konferencyjnego KU Leuven.

 

Link do rejestracji: https://soc.kuleuven.be/lines/fcee/event-participation

 

Więcej informacji: https://instytutpolski.pl/brussels/en/2024/05/16/meeting-ewa-lipska-in-conversation-with-alicja-gescinska/